ارزیابی عملکرد خصوصی سازی در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی

همایشی با عنوان عملکرد خصوصی سازی در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی امروز در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

در این همایش علی طیب نیا وزیر اقتصاد دولت یازدهم و علی اشرف عبدالله پوری حسینی رییس سازمان خصوصی سازی حضور داشتند.

پوری حسینی در ابتدای این همایش درباره انواع واگذاری ها که شامل واگذاری کنترلی، واگذاری مدیریتی و واگذاری خرد توضیحاتی داد و درباره معیارهایی که شرکت های واگذاری شده با آنها ارزیابی شده‌اند و قرار است که لوح بگیرند، گفت: ۷ معیار کلی برای ارزیابی شرکت ها وجود داشت که به علت وقت گیر بودن ارزیابی همه آن ها دو معیار که جامعه روی آن ها حساس است، مورد را اصل قرار دادیم. این دو معیار اشتغال و بهره وری است. این ارزیابی، معیار انتخاب شرکت‎هایی است که لوح تقدیر دریافت می‎کنند.

وی توضیح داد: در این طرح 92 شرکت مورد ارزیابی قرار گرفتند که معمولا ما شرکت‎ها را سه سال بعد از واگذاری مورد ارزیابی قرار می‌دهیم یعنی حداقل سه سال از واگذاری آن گذشته باشد، در نتیجه در حال حاضر تنها شرکت‌هایی را می‌توانستیم بررسی کنیم که تا سال نود و دو واگذار شده است اما در این پروژه علاوه بر اینکه شرکت‏ها برای سه سال قبل و سه سال پس از واگذاری مورد ارزیابی قرار گرفتند، همه 92 شرکت مورد بررسی در سه سال قبل و همه سال‎های پس از واگذاری تا سال 1394 نیز ارزیابی شدند.

در ادامه این همایش ابراهیم ارتجاعی مدیر پژوهشکده اقتصاد و مدیریت و محبوبه امینی مدیرعامل گروه کارشناسان ایران به بیان اهداف همایش پرداختند. گروه کارشناسان ایران برای سومین بار متوالی مجری طرح ارزیابی شرکت‏های واگذار شده می‎باشد.

محبوبه امینی پس از معرفی شرکت گروه کارشناسان ایران به بیان فرایند اجرای این طرح ملی پرداخت.

در پایان از شرکت‏های برتر توسط وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‎سازی و جمعی از مسئولین حاضر در این همایش تقدیر شد. شرکت پتروشیمی تبریز در کل معیارها، شرکت سیمان زابل در معیار اشتغال و سردخانه زراعی عاجکو(شرکت لبنیات کالبر) در معیار بهره‎وری تندیس دریافت کردند.

 

تاریخ خبر: 1396/05/08

نگارنده خبر: زهرا عباس‏نژاد

عکاس: سید محمد امینی